Geri bildirim Forum Eleştirisi, Bölüm: 2

Konusu 'Genel Geri Bildirim' forumundadır ve NitrOSe7en tarafından 1 Aralık 2023 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
 1. NitrOSe7en

  NitrOSe7en User

  Selamlar, bir önceki konuya (bkz: Forum Eleştirisi: Yetersizlikler ve Sorunlar | Seafight TR) yorumumu hazırlarken konunun kapandığını fark ettim. O kadar yazdım, boşa gitmesin bari diyerekten bu konuyu oluşturdum, çünkü burası bir forum. Önceki konu kapatıldığı için yapacağım alıntılar düzgün çalışır mı emin değilim, olabildiğince düzgün olmasını sağlamaya çalışacağım.
  Selam patron, umarım iyisinizdir, uzun zaman oldu sizi buralarda görmeyeli. Aylar aylar sonrasında sizi bu konuda gördüğüme şaşırdım, forumla ilgilenecek pek vaktiniz yoktur diye düşünüyordum. Her neyse, bu sorunuzun cevabını, sadece kış etkinliğini baz alarak bile şöyle söyleyebilirim; duyuruları önce ES forumu, ardından EN forumu ve en son olarak TR forumu paylaşıyor (evet, genelleme de yapabiliriz).
  Dediğiniz doğrudur elbet, merkezden size XX tarihinde paylaşmanız söyleniyordur, buna elbette itiraz edecek değilim. Fakat neden sıklıkla ama sıklıkla, duyuruları her zaman önce ES forumu paylaşıyor? Onlar torpilli mi? Onlar sürekli ihlal mi yapıyor? Merkez neden buna müdahale etmiyor? Bir defa da TR forumu ES'ten veya EN'den önce paylaşsın?
  Yazıların İngilizce olarak geldiğini, bu yüzden EN/US forumunun direkt kopyala yapıştır yaptığını söylemişsiniz, peki EN forumundan da hızlı paylaşan ES forumu? Onlar da bizimkiler gibi çevirmiyor mu? Elemanın (TDK: Bir toplulukta çalışan insanların her biri) harcadığı çabayı emeği saymıyorum bile... Yani diyeceğim o ki bana biraz bahanelerin arkasına sığınıyorsunuz gibi geldi.
  Cümleye forumun TDK'deki anlamıyla başlamak isterim, 2. isim ► toplu tartışma, 3. isim Bazı sorunların görüşülerek karara bağlandığı genel toplantı, 4. isim, mecaz Tartışma alanı.
  Anlayacağınız forum, edebiyattan gelmedir. Peki internet forumları bundan çok mu farklıdır?

  Bkz: Bir forum, internet üzerindeki bir tartışma platformudur. Bu platform, kullanıcıların belirli konular hakkında fikir alışverişi yapabilmeleri ve bilgi paylaşımında bulunabilmeleri için bir ortam sağlar. Forumlar, genellikle konu başlıkları altında düzenlenmiş tartışma konularına ev sahipliği yapar. Kısacası sayın patron, evet forum sorunlara çözüm bulma merkezidir diyebiliriz. Evet patron, forum sorulara cevap bulma merkezidir de diyebiliriz.

  Bu forum, üyelere ve üye olmayan oyunculara bilgi sağlamayacaksa, sorulara cevap verilmeyecekse, sorunlara çözüm sağlanmayacaksa, tartışma alanı olmayacaksa ne amaçla kurulmuştur, neden varlığını devam ettiriyordur bunların yanıtını rica ediyorum sizden. Bahsettiğiniz sorun, hesap desteği gerektiren sorunlardansa elbette bunun yeri forum değil support'tur. Ancak müşteri/kullanıcı/oyuncu bu bilgiyi bilmiyorsa, bunu foruma sormuşsa, desteğe yönlendirmek de bir çözüm yoludur (ki yapılan da zaten budur, sadece forum sorunlara çözüm bulma merkezi değildir demenize yanıt veriyorum). Bu yazdıklarımı sizin de bildiğinizi biliyorum, sadece unutmuş olabileceğinizi veya belki dalgınlıkla karıştırmış olabileceğinizi düşünerek tazelemek, hatırlatmak istedim. Ayrıca şunu da söyleyebilirim, bazen basit sorunların çözümü forumda konu açıldığında diğer üyeler tarafından support'tan daha hızlı şekilde cevaplanabilmektedir. Gelelim son cümlenize, EN forumunda böyle bir durum yaşansa bile konu kapatılmıyor (kaldı ki neden kapatılsın?), hatta ne zaman EN forumunda dolaşsam, konuların daha fazla mesaj gelmediği için ve geçen süre içerisinde gereken cevap verildiği için kapatıldığını görüyorum. Neden TR forumunda böyle değil? Bir etkileşim olmasına neden müsade edilmiyor? Sorulan soruya, doğrudan bir admin cevap verse bile konu neden hemen kapatılıyor? Belki konu sahibi başka bir şey daha ekleyecek veya konuyu gören başka bir üye yorum yazacak, sırf konu kapatıldığı için yeni konu açıp konu kirliliği mi yapması gerekiyor? (benim yeni konu açma sebebim de yine sizsiniz) Bunu sorma nedenim bundan 1-2 sene önce aynı şeyin defalarca başıma gelmesinden dolayıdır.
  Sayın Star, siz bazen onu da yapamıyorsunuz. Bir örnek vereyim, bakınız: https://board-en.seafight.com/threads/frozen-wrath.182545/ https://prnt.sc/GOAK-qkNAHTY vs https://board-tr.seafight.com/threads/donmus-oefke-2022.97883/ https://prnt.sc/mgv1Hg-k57xs. Rymar konuyu 30 Kasım tarihinde oluşturup düzenlememiş, siz konuyu oluşturduktan sonra 31 Aralık tarihinde düzenleme yapmışsınız, düzenlemeyi de yanlış yapmışsınız. Açıklayayım, Kış Harikalar Diyarı fazı 7 Aralık ile 24 Aralık tarihleri arasında geçerliyken TR forumunda 14 Aralık ile 31 Aralık tarihleri arası geçerli olduğu yazıyordu (etkinliğin başlamasından sonuna kadar). Ardından size hata 30 Aralık gecesi bildirildi ve siz de düzelttiniz. Tabii bu düzeltme 24 Aralık'tan önce yapılmadığı için anlamsızdı ama neyse. İnsanlar bu gibi yanlışlıklar ve çeviri hataları nedeniyle TR forumundan uzaklaştı, ki bunlardan birisi de benim. Artık sadece EN ve ES forumlarını kullanıyorum, böyle bir başlık görünce yorumumu eklemek için geldim (verdiğim örneğin geçen seneye ait olma nedeni de bu, güncel konularınızı takip etmiyorum bile). Geri gideceğim kısacası, ben yokken buralar düzelmiş midir? Pek sanmıyorum, hele böylesine bir başlık açılmışsa değişen pek bir şey yok demektir. (önceki konuyu kastediyorum)

  Son olarak cümlelerime şunu eklemek isterim. Forumda açılmış herhangi bir konuya, X veya Y üyesi saldırgan, hakaretamiz, küçümseyici, kışkırtıcı vb. yorumlarda bulunması, o konunun kapatılmasını gerektirmez. Bunu yapan kişiyi uyarabilirsiniz (veya direkt cezalandırabilirsiniz), uyarınız sonrası davranışlarında değişim olmazsa kişiyi cezalandırırsınız. Neden tüm forumu cezalandırıp konuyu kapatıyorsunuz? Evet yetkiniz var ama neden? Sizin konuyu kapatmanız sorunu çözmüyor, başka bir konuda X veya Y kişileri aynı davranışta bulunmaya devam edecek, o yüzden forum yöneticilerinin bu konuda daha yaratıcı, yapıcı ve düşünceli davranmasını rica ediyorum. Unutmayın, forum ayrıca bir tartışma platformudur ve tartışmak kötü bir şey değildir. Sorumluluk almaktan çekinip kolaya kaçmayın. Teşekkürler.
   
 2. Seafight yönetimi her zaman haklıdır arkadaşlar.
   
 3. Forumda iki farklı hesapla yer alıyorum, biri "Revenge" diğeri ise "İntikam". Oyun içinde iki ayrı gemi ile aktif olarak zaman geçiriyorum. Ancak, ana hesabım olan "Revenge" hesabını forum kurallarını ihlal etmesem de , yaptığım eleştiri sebebiyle forumdan yasakladılar. Konuyu daha fazla uzatmak istemedim ve bu nedenle gerekli yönetim birimine raporlama işlemini gerçekleştirdim.
  Söylediklerimi anlamanız ve doğru bir şekilde tercüme etmeniz için teşekkür ederim. Ayrıca, konuya olan ilginiz ve güzel eleştirileriniz için de teşekkür ederim. Size saygı ve sevgilerimi sunarım.
   
 4. XAugustinX

  XAugustinX User

  Forumda ciddi anlamda bir kaos ortamı var ve adminlerin zamanı mı yok diyelim yada artık eskisi kadar ilgi alaka göstermiyorlar mı diyelim bilemiyorum. Forumda aşırı derecede bilgi eksikliği - kirliliği ve yanlışlar var bunların acilen yeniden düzenlenip güncellenmesi gerekiyor. Geçenlerde dc sunucunda bu konuyu dile getirdim ve sadece 2 geminin ismini düzeltip bıraktılar ama hala çoğu isim yanlış şekilde adlandırılıyor. Mesela forumda gözüme çarpan güncellenmesi gereken konu başlıkları şunlar;
  (1) 1-55 seviye arası görevler ve sınavlar artık günümüz deki haline güncellenmeli, görev isimleri ve içerikleri.
  (2) Forumdaki bütün görevlerin daha iyi anlaşılır şekilde düzenlenmesi. Örnek vermek gerekirse bkn:https://board-tr.seafight.com/threads/30-35-seviye-arasi-guenluek-goerevler.87477/
  (3) Atlantis bölgesindeki bütün Sistem gemilerinin ödülleri ve isimleri güncellenmeli.
   
 5. Yazıklar olsun insanlar burada siz bilgilenin diye zamanlarını harcıyor forumda ki adminlere saygısızlık bu konu amacının dışına çıkmış ben star ve bigparton her zaman forumla ilgilendiğine şahidim sadece nadir ilgileniyorlar,Şuan shade revenge yani onlar ilgileniyor
   
 6. Reis, anlaşılır gibi değilsin! Yukarıda nasıl bir saygısızlık gördün? Adminlerin birilerinin savunmasına ihtiyaçları mı var? Çok haklı ve doğru, üstelik dikkatli ve ustaca tespitlerde nasıl ettin de adminlere saygısızlık anlamı çıkardın?
  Sanırım bundan sonra senin "şahit"liğinin pek bir anlamı olmayacak?